Teslomag

Teslomag aparat do magnetoterapii

Zwyrodnienie kręgosłupa

Zwyrodnienie kręgosłupa

 

Polega na przedwczesnym zużyciu się oraz zwyrodnieniu tkanek tworzących stawy, dyski, kręgi oraz inne części składowe kręgosłupa. W wyniku choroby dochodzi do uszkodzenia chrząstek stawowych, przebudowy kości wraz z tworzeniem się tzw. wyrośli kostnych, a także do powstawania torbieli podchrzęstnych.

Objawy zwyrodnienia kręgosłupa

 

Na początku zaczyna się od dolegliwości bólowych oraz ograniczenie ruchomości kręgosłupa. W miarę postępującej choroby objawy te się nasilają. Narastające bóle promieniują od kręgosłupa np. do pośladków czy kończyn dolnych, stany mrowienia i drętwienia oraz ogólne osłabienie nóg podczas wykonywania ruchów. Ostre zespoły bólowe zaczynają pojawiając się w przypadku przemieszczania się i przepukliny elementów kręgosłupa (np. krążków międzykręgowych). Mogą one prowadzić do poważnych objawów neurologicznych (zaburzenia ruchu i czucia, niedowład, zaniki mięśni i tym podobne).

Przyczyny zwyrodnienia kręgosłupa

 

Zwyrodnienie kręgosłupa najczęściej występuje u osób starszych (70% osób powyżej 60 roku życia). Dzieje się tak z powodu zużycia części kręgosłupa, o który przez całe życia raczej mało się dba. Problem ostatnich lat to obniżenie się wieku chorych. Dzieci i młodzież ewidentnie pracują na to schorzenie rezygnując z zajęć sportowych, spędzając coraz więcej czasu przed komputerem w siedzącej postawie.

Do podstawowych przyczyn zwyrodnienia kręgosłupa można zaliczyć po pierwsze wiek – na niego nie mamy wpływu, jednak przyczyniamy się przez całe życie do tego, aby w końcu się „doigrać”. Do zwyrodnienia przyczynia się: brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia, nadwaga, otyłość przebyty uraz np. komunikacyjny lub upadek na plecy. Z czasem zwyrodnienie mogą wywołać wady postawy, przeciążenia wywołane nadmierną eksploatacją organizmu (np. praca fizyczna, wyczynowe uprawianie sportu), schylanie się i nieumiejętne podnoszenie ciężkich rzeczy. Przyczynami mogą też być choroby autoimmunologiczne, osteoporoza, zmiany hormonalne lub osłabienie mięśni brzucha i dna miednicy. Jak widać na część z tych rzeczy mamy wpływ – i tu tkwi sedno profilaktyki i leczenia. O tym powiemy dalej.

Leczenie zwyrodnienia kręgosłupa

 

Obecnie w klasycznej medycynie prawie nie ma skutecznych metod leczenia, które pozwalają nie tylko na usunięcie objawów, ale także na regenerację uszkodzonych obszarów. Dlatego tak ważne jest zrozumienie, jakie czynniki prowadzą do zwyrodnienia kręgosłupa, co należy zmienić w stylu życia, aby zatrzymać rozwój zmian zwyrodnieniowych. Dla osób otyłych z pewnością będzie to zrzucenie nadmiaru kilogramów. Przede wszystkim należy kręgosłup odciążyć. Z nadwagą musi on wykonywać prace jakbyśmy wciąż nosili ogromny plecak. Jak ciężki? Dokładnie tak – ile wynosi nadwaga. Pomyśl, jak się poczujesz, jeśli po długiej wędrówce ściągniesz plecak 10, 15, może 20 kilogramowy? Będzie ulga? Twój kręgosłup jej nie ma. Dźwiga nadbagaż na okrągło i latami.

Bardzo pomocne są ćwiczenia i fizjoterapia. Warto poznać kilka podstawowych ćwiczeń i wykonywać je dwa razy dziennie. Zmiana trybu życia – mniej siedzącego, więcej spacerów.

Wizyta u lekarza najczęściej skończy się przepisaniem środków przeciwbólowych. Kolejne wizyty to przepisanie kolejnych środków, jeśli okazały się skuteczne lub próbowanie kolejnych. Lekarz może również przepisać podawanie leków przeciwbólowych i/lub sterydów poprzez wstrzyknięcie zewnątrzoponowe. Leki stosowane w zwyrodnieniu kręgosłupa to także leki przeciwzapalne, przeciwdepresyjne, przeciwdrgawkowe, niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), miejscowe opioidy. W niektórych przypadkach może być zalecana lub wymagana operacja. Rodzaj tej operacji będzie uzależniony od wielu czynników. Może to być usunięcie części krążka międzykręgowego, wymiana uszkodzonego dysku i zastąpienie go sztucznym dyskiem, wszczepienie w kręgosłup tytanowych prętów oraz śrub oraz inne ciekawe zabiegi.

Magnetoterapia w leczeniu zwyrodnienia kręgosłupa

 

Magnetoterapia jest jednym z najczęściej stosowanych zabiegów fizykalnych w leczeniu schorzenia kręgosłupa. Pole magnetyczne zwiększa ukrwienie w miejscu zmienionym chorobowo. Wpływa na regenerację uszkodzonej tkanki. Pozwala na usuwanie nagromadzonych złogów, z którymi nie może poradzić sobie układ limfatyczny. Zapobiega powstawaniu martwicy. Bardzo istotne jest działanie przeciwbólowe, ponieważ może zastąpić podawane leki. W odróżnieniu od leków magnetoterapia nie ma szkodliwych a czasem bardzo niebezpiecznych działań niepożądanych.

Teslomag w leczeniu zwyrodnienia kręgosłupa

 

Teslomag ma bardzo przemyślaną konstrukcję. Dzięki niej pole magnetyczne nie jest rozproszone jak w większości stacjonarnych urządzeń (gdzie pole emitowane jest w pętli indukcyjnej w kształcie obręczy) a bardzo silnie skoncentrowane. Możemy aplikować pole w bardzo precyzyjnie określonym miejscu. Wystarczy urządzenie włączyć przewodem do prądu, uruchomić przyciskiem i przyłożyć do bolącego miejsca. W leczeniu kręgosłupa najwygodniej jest umieścić aparat pomiędzy leczoną częścią kręgosłupa a oparciem fotela (najlepiej miękkiego). W tej pozycji nie trzeba trzymać aparatu, zabieg można prowadzić podczas relaksu czy oglądania ulubionego programu telewizyjnego. Urządzenie po zabiegu wyłączy się o czym poinformuje długim sygnałem dźwiękowym.

Ponieważ zwyrodnienie kręgosłupa jest bardzo trudne w leczeniu i dolegliwości wracają, konieczne jest powtarzanie zabiegów. Serie powinny być prowadzone przez 14 dni z 14 dniowymi przerwami. Taka ilość i częstotliwość zabiegów jest praktycznie niewykonalna w ośrodku zdrowia. Możemy ją jednak przeprowadzić w domu, to najwygodniejsza forma terapii a użytkownicy Teslomag chwalą sobie jej efekty.

 

Wśród kilkudziesięciu tysięcy użytkowników spora grupa używa urządzenia w właśnie w leczeniu zwyrodnienia kręgosłupa.

Zwyrodnienie kręgosłupa 

 

To schorzenie, które rozpoczyna się od niewielkiego bólu. Z czasem problem narasta. Nie można leczenia odkładać ponieważ bedzie coraz gorzej . Zwyrodnienie kręgosłupa może doprowadzić do niepełnosprawności w bardzo krótkim czasie, nie zawsze problem rozwija się latami. Jeśli chcesz problem zatrzymać raczej trudno liczyć na NFZ.