Promocja Black Friday!

Menu

zwichnięcie stawu

Zwichnięcie i skręcenie stawu

 

Skręcenie i zwichnięcie stawu to najczęstsze kontuzje układu ruchu będące najczęściej nieodpowiednim ruchem stawu. Najczęściej przytrafiają się sportowcom (zarówno wyczynowym jak i amatorskim) oraz w życiu codziennym przy braku zachowania ostrożności. Czasem wystarczy krzywo stanąć na krawężnik i skręcenie lub zwichnięcie gotowe.

Skręcenie – co to jest i jak się objawia?

 

Skręceniem nazywamy uszkodzenie torebki stawowej. Najczęstszą przyczyną wspomnianego stanu jest przekroczenie fizjologicznego zakresu ruchu w stawie. Przy czym łączność pomiędzy powierzchniami stawowymi zostaje zachowana, a z biegiem czasu staw sam wraca na swoje miejsce. Po czym rozpoznać opisywany uraz? Chory ma trudności z chodzeniem i wykonywaniem codziennych czynności. Odczuwa ból i dyskomfort podczas ruchu. Miejsce urazu jest wrażliwe na dotyk, zaczerwienione i zasinione.

 

Leczenie skręcenia stawu

 

W większości przypadków skręcenie nie wymaga szeroko zakrojonych interwencji. Przy skręceniu I stopnia dolegliwości mijają zazwyczaj w ciągu kilku dni. Często wystarczy unieruchomienie i odciążenie kończyny, chłodzenie naruszonego stawu i stosowanie środków przeciwbólowych. Na ogół nie ma konieczności nastawiania stawu czy noszenia ortez, choć wiele zależy od stopnia i rozległości uszkodzeń.

Z pewnością nie należy narażać stawu na ponowne przekroczenie zakresu ruchomości, ponieważ doprowadzić to może do zwichnięcia stawu a to już problem zdecydowanie większy.

Magnetoterapia w leczeniu skręcenia stawu

Magnetoterapia jest wykorzystywana w leczeniu skręcenia stawu ze względu na jej działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwobrzękowe.

Ten rodzaj kontuzji prowadzi zawsze do ograniczenia ruchomości stawu a pamiętać należy, że stawy produkują niezbędną maź stawową wyłącznie podczas ruchu. Istotne jest więc jak najszybsze przywrócenie stanu pełnego zakresu ruchomości.

Magnetoterapia jest również najbezpieczniejszym środkiem przeciwbólowym. Nie ma niebezpiecznych działań niepożądanych, towarzyszących wszelkim lekarstwom tego typu.

Jeśli jest to jednorazowa, nieskomplikowana kontuzja – wystarczy terapia 7 dniowa. Można wypożyczyć urządzenie Teslomag i przeprowadzić w ciągu 7 dni – 14 zabiegów 20 minutowych. Da nam to łącznie 280 minut terapii polem magnetycznym.

Skręcenie a zwichnięcie – na czym polega różnica?

Podstawowa różnica dotyczy mechanizmu powstawania urazu. Zwichnięcie to uszkodzenie stawu, w trakcie którego dochodzi do utraty fizjologicznej łączności powierzchni stawowych kości tworzących staw i połączonych torebką stawową. W wyniku zwichnięcia dochodzi do uszkodzenia struktur wewnątrz- i zewnątrz stawowych, a także znacznego naciągnięcia lub całkowitego rozerwania torebki stawowej.

Objawy zwichnięcia stawu

Objawy zwichnięcia stawu to: silny ból, obrzęk i krwiak w okolicy urazu, zniekształcenie obrysu stawu, niefizjologiczne ustawienie kończyny, brak lub ograniczenie ruchomości. Skutkiem zwichnięcia może być także uszkodzenie nerwów lub naczyń krwionośnych kończyny urazowej.

Leczenie zwichnięcia stawu

Staw zwichnięty należy w pierwszej kolejności nastawić. Powinien to zrobić lekarz lub fizjoterapeuta. W przypadku zwichnięcia dużych stawów, podczas nastawiania, stosuje się znieczulenie. Po powrocie powierzchni stawowych na właściwe miejsce należy unieruchomić staw. Nie stosuje się jednak unieruchomienia sztywnego (gipsu), a twardy taping, stabilizatory twarde lub miękkie. Częściowe unieruchomienie pozwala na właściwe gojenie się uszkodzonej torebki stawowej oraz zabezpiecza przed kolejnym zwichnięciem (osłabione lub zerwane więzadła i torebka nie są w stanie stabilizować stawu). Dalsze leczenie to ograniczenie stanu zapalnego (obrzęku, obszaru krwiaka, bólu) oraz przywrócenie pełnej ruchomości w stawie i zapobieganie zrostom w jego obrębie. Czyli fizjoterapia, a magnetoterapia w szczególności.

Magnetoterapia w leczeniu zwichnięcia stawu

Leczenie zwichnięcia stawu można zdecydowanie przyspieszyć stosując magnetoterapię. Dzięki swoim właściwościom przenikania przez większość materii dociera ona przez wszelkie opatrunki do wewnątrz chorego stawu. Odpowiednio duże dawki pola magnetycznego muszą być skuteczne! Oczywiście nie mówimy tu o kilku zabiegach trwających 10 minut. Zabiegów musi być zdecydowanie więcej.

Teslomag to urządzenie certyfikowane zarówno do użytku profesjonalnego jak i domowego. Ma bardzo silną koncentrację pola magnetycznego na jednostkę powierzchni. Dzięki temu możemy precyzyjnie aplikować pole w miejscu gdzie rzeczywiście jest potrzebne. Prowadząc zabiegi 2 razy dziennie po 20 minut, w ciągu 14 dni przeprowadzimy łącznie aż 560 minut terapii! Zabiegi można prowadzić bez wychodzenia z domu! Odpadają więc kłopotliwe i czasochłonne dojazdy!

Konsekwencje zwichnięcia stawu

 

Kontuzjowany staw jest narażony na kolejne kontuzje. Należy szczególnie o niego zadbać. Przede wszystkim doprowadzić do jak najszybszego i najlepszego zagojenia. Niewyleczony „rozsiewa” konsekwencje po całym organizmie, zwłaszcza innych stawach i kręgosłupie.

 

Długotrwały ból któregokolwiek ze stawów kończyny dolnej prawie zawsze powoduje nieprawidłowe i nierównomierne obciążenie pozostałych stawów drugiej kończyny. Prowadzić to może do stanów zapalnych i zwyrodnieniowych. Nieprawidłowa postawa „odbije się” również na kręgosłupie.

Teslomag jest urządzeniem, które ze względu na swoje działanie, niewielkie rozmiary, prostą obsługę i niską cenę powinien się znaleźć w każdym domu i być zawsze “pod ręką”. Jeśli doszło do zwichnięcia – nie wiemy kiedy dojdzie do kolejnego. 

skręcenie i zwichnięcie stawu
Call Now Button