Szybszy zrost kości z wykorzystaniem Magnetoterapii

Złamana kość – co dalej? Zazwyczaj w takich przypadkach kończyna trafia do gipsu, a pacjent rozpoczyna okres oczekiwania na efekty leczenia. Jak długo to potrwa? To zależy – dla jednych proces może trwać 2, 3, a nawet 4 tygodnie. Trudno to dokładnie przewidzieć.

 

U młodych, zdrowych osób kość może zrosnąć się szybciej, nawet w ciągu 2 tygodni. U starszych pacjentów lub osób z dodatkowymi schorzeniami, proces ten może trwać znacznie dłużej, a w niektórych przypadkach może dojść do komplikacji i kość może nie zrosnąć się prawidłowo. Jak możemy zwiększyć szansę na szybsze i efektywniejsze leczenie? Chociaż możliwości nie jest wiele, istnieją metody, które mogą znacząco poprawić wyniki rekonwalescencji. Jedną z najbardziej skutecznych metod wspierających proces zrastania się kości jest magnetoterapia.

Czym jest złamanie kości?

 

Złamanie kości to stan, w którym w wyniku działania siły zewnętrznej dochodzi do uszkodzenia kości. Złamanie może być całkowite lub częściowe (nadłamanie, pęknięcie). Stopień urazu zależy od siły działającej na kość, ale również od kondycji otaczających ją mięśni i więzadeł. Istnieją czynniki, które zwiększają ryzyko złamań, takie jak:

  • wiek,
  • stan kości,
  • osteoporoza,
  • zmiany zwyrodnieniowe,
  • odwapnienie,
  • choroby nowotworowe.

 

Złamanie może dotyczyć każdej z 206 kości dorosłego człowieka (lub nawet 356 kości u nastolatka). Najczęściej jednak dochodzi do złamań rąk i nóg, ponieważ te części ciała są najbardziej narażone na uszkodzenia podczas upadku.

 

Rodzaje złamań kości

 

Wyróżnia się złamanie zamknięte (bez przerwania tkanek zewnętrznych) oraz złamanie otwarte, w którym fragment kości przebija skórę, tworząc ranę. Przy bardziej szczegółowym podziale uwzględnia się między innymi:

  • w zależności od przyczyny: bezpośrednie (wynikające z działania siły na kość), pośrednie (gdy siła działa na otaczające tkanki), awulsyjne (spowodowane pociągnięciem) i kompresyjne (zgniecenie kości);
  • w zależności od stopnia uszkodzenia: częściowe (nadłamanie, pęknięcie) lub całkowite, a także złamania skośne, poprzeczne, podłużne i spiralne.

 

Złamanie może być wyrównane, gdy fragmenty kości są tylko minimalnie przesunięte, lub z przesunięciem, gdy odłamki są znacznie przemieszczone. Jeśli złamanie uszkadza tkanki otaczające kość (mięśnie, nerwy, naczynia krwionośne), nazywane jest złamaniem skomplikowanym.

 

Czas zrastania kości

 

Proces zrastania się kości zależy od wielu czynników, w tym rodzaju kości, rodzaju złamania, wieku pacjenta, jego stanu zdrowia i podjętego leczenia. Wstępny zrost kostny może nastąpić w ciągu 4-6 tygodni, ale pełne zagojenie może trwać znacznie dłużej. Dlatego kluczowe jest właściwe postępowanie, w tym fizjoterapia, suplementacja i odpowiednia dieta wspierająca proces leczenia.

Odpowiednia dieta i suplementacja mogą nieznacznie wspomóc proces zrastania się kości. Ważne jest, by organizm otrzymywał odpowiednie składniki odżywcze, które wspierają regenerację, choć ich działanie staje się odczuwalne dopiero po pewnym czasie. Z kolei magnetoterapia może przynieść natychmiastowe efekty. Działanie terapeutyczne rozpoczyna się już po pierwszym zabiegu, co czyni tę metodę wyjątkowo skuteczną w procesie leczenia złamań.

Proste złamanie kości bez przemieszczenia wymaga unieruchomienia za pomocą gipsu lub ortezy. W przypadku złamania skomplikowanego może być konieczne nastawienie kości lub leczenie operacyjne, z zastosowaniem drutów stabilizujących lub rekonstrukcji tkanek.

 

Co przyspiesza zrost kości?

 

Dieta odgrywa kluczową rolę w procesie rekonwalescencji po złamaniach. Odpowiednio zbilansowana, bogata w składniki odżywcze wspomagające odbudowę tkanki kostnej, może przyspieszyć proces zrastania. Szczególnie istotne są wapń i witamina D. Ważne jest również dostarczenie odpowiedniej ilości białka oraz innych niezbędnych minerałów, takich jak potas, magnez, cynk, fluor, miedź i mangan.

Zasady diety po złamaniu są podobne do tych stosowanych przy osteoporozie – celem jest regeneracja i odbudowa tkanki kostnej.

Stosując magnetoterapię, możesz dodatkowo wspomóc wchłanianie wszystkich składników odżywczych wspierających proces leczenia, co może przyspieszyć regenerację.

Czego unikać w trakcie leczenia złamania kości?

 

Należy unikać substancji i produktów, które mogą wypłukiwać wapń z organizmu. Wśród nich są m.in. tłuszcze, kwas szczawiowy i fitynowy (obecne np. w białym pieczywie). Niektóre leki również mogą negatywnie wpływać na poziom wapnia, w tym leki przeciwzakrzepowe, sterydowe, uspokajające, leki na zgagę, refluks oraz antybiotyki.

Innymi czynnikami osłabiającymi kości są nikotyna oraz alkohol. Kawa może być spożywana, ale w umiarkowanych ilościach.

Choć złamanie kości nie jest najlepszym momentem na rozważanie rzucenia palenia, warto skupić się na wsparciu organizmu w procesie leczenia. Magnetoterapia, jak np. Teslomag, może wspomóc regenerację, a decyzję o rzuceniu palenia można podjąć później.

Jednym z zabiegów, które można stosować niemal natychmiast po założeniu usztywniającego opatrunku, jest magnetoterapia.

Proces zrastania kości może trwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. W tym czasie kość pozostaje unieruchomiona, a regularne badania kontrolne pomagają ocenić postęp leczenia. W niektórych przypadkach mogą wystąpić komplikacje, które wymagają ponownej interwencji. Oprócz odpowiedniej diety niewiele można zrobić, gdy kość jest unieruchomiona, a dostęp do niej jest utrudniony przez opatrunek.

Magnetoterapia może jednak znacznie przyspieszyć proces zrastania kości, ponieważ pole magnetyczne bez problemu przenika przez wszelkie opatrunki, w tym gips. Dzięki tej właściwości jest jedną z najczęściej stosowanych metod wspomagających leczenie złamań.

Teslomag to urządzenie certyfikowane zarówno do użytku profesjonalnego, jak i domowego. Można je stosować już od momentu założenia gipsu, bez konieczności konsultacji lekarskiej. Wiele osób potwierdza skuteczność magnetoterapii w procesie leczenia złamań.

Wygodnym rozwiązaniem jest możliwość wypożyczenia urządzenia na 2 tygodnie. Po złożeniu zamówienia, urządzenie zostaje wysłane kurierem lub do paczkomatu, zgodnie z preferencjami klienta. Mając na uwadze istotę czasu w procesie leczenia, staramy się realizować wysyłki w dniu złożenia zamówienia.

 

Podczas dwutygodniowej terapii można przeprowadzić zabiegi o łącznym czasie trwania 840 minut, co odpowiada 14 godzinom terapii. To wystarczająca dawka, aby odczuć korzyści leczenia. Co więcej, zabiegi można wykonywać w domu, bez potrzeby wychodzenia, co czyni terapię wyjątkowo komfortową.

 

Taka częstotliwość zabiegów, jaką umożliwia wypożyczenie urządzenia Teslomag – 3 razy dziennie – jest trudna do osiągnięcia w warunkach stacjonarnych, ponieważ regularne dojazdy do ośrodka mogłyby być uciążliwe. Ważna jest nie tylko sama dawka terapii, ale także odpowiednie przerwy między sesjami. Zabiegi przeprowadzane 3 razy dziennie po 20 minut są znacznie bardziej efektywne niż jedna sesja trwająca 60 minut.

Kup lub wypożycz

Dowiedz się więcej