Urazy mięśni i ścięgien

Mechaniczne urazy mięśni i naciągnięcia ścięgien

 

Ból mięśni pojawia się dość często i może oznaczać nie tylko przeciążenie organizmu, ale również ich uszkodzenie. Takie kontuzje są bardzo częste, zwłaszcza wśród sportowców. Do urazu mięśnia może dojść między innymi przez przetrenowanie, niedostateczne rozciągnięcie przed wysiłkiem lub nawet nagłe, dynamiczne ruchy.

Mechaniczne urazy mięśni i naciągnięcia ścięgien – rozpoznanie

 

W przypadku drobnych kontuzji nie ma najczęściej konieczności konsultacji lekarskiej jednak w przypadku poważnych kontuzji lub gdy niepokojące objawy i ból utrzymują się zbyt długo – jest ona niezbędna. Zaleca się w pierwszej kolejności wykluczenie złamania oraz zaplanowanie prawidłowego leczenia i rehabilitacji. Nieprawidłowe leczenie lub jego całkowite zignorowanie może wiązać się z bardzo przykrymi konsekwencjami ciągnącymi się latami. Przykład z życia autora: zbyt intensywne bieganie bez wcześniejszej rozgrzewki zakończone naderwaniem ścięgna kolana. Ból przy chodzeniu tak duży, że ciężar ciała przenoszony na drugą, zdrową nogę. W konsekwencji wystąpił ból dotychczas zdrowego kolana i zanik mięśni w chorym kolanie. Konsultacja u doświadczonego osteopaty, dobrane ćwiczenia, masaż i zabiegi polem magnetycznym wyleczyły chore kolano w tydzień! Pomimo wcześniejszego błędnego leczenia trwającego półtora roku.

Mechaniczne urazy mięśni i naciągnięcia ścięgien – leczenie

Leczenie urazów mięśni i naciągniętych ścięgien polega głównie na odpowiednio dobranych zabiegach fizjoterapeutycznych do których należą krioterapia, leczenie prądami, światłem oraz magnetoterapia. W pierwszym okresie najskuteczniejsza jest krioterapia lub schładzanie kontuzjowanego miejsca. Po ustąpieniu pierwszej ostrej fazy dolegliwości, kiedy organizm rozpoczyna fazę regeneracji najlepiej zastosować jak najwięcej z wymienionych metod fizjoterapeutycznych.

Magnetoterapia ma tu szczególne zastosowanie, ponieważ najgłębiej z wszystkich, przenikając przez ubranie i ciało, dociera do miejsca dolegliwości. Teslomag charakteryzuje się bardzo silnie skoncentrowanym polem magnetycznym, dzięki czemu możemy aplikować je w precyzyjnie określonym miejscu. Do tego jest to urządzenie małe, proste w obsłudze i tanie. Zabiegi można prowadzić bez wychodzenia z domu. To wyjątkowy komfort – najczęściej kontuzjowane osoby przerywają rehabilitacje po ustąpieniu najcięższych dolegliwości – ponieważ akceptuje się pewien próg bólu i rezygnuje z uciążliwych, czasochłonnych i często kosztownych dojazdów na zabiegi.

Pole magnetyczne pomaga w “rozbijaniu” i rozprowadzaniu złogów wapnia tworzących się w kontuzjowanym miejscu. Złogi te mogą doprowadzić do zesztywnienia mięśnia i ograniczenia jego elastyczności.

wylecz.to/sport

 

Teslomag – wypożyczenie i zakup

 

Teslomag można wypożyczyć – w przypadku jednorazowej i niezbyt dużej kontuzji wystarczy 14 dni zabiegów wykonywanych 2 razy dziennie po 20 minut – to łącznie aż 560 minut terapii. W przypadku częstych kontuzji lub rehabilitacji poważnej – warto urządzenie kupić i mieć zawsze pod ręką. Sportowcy zabierają je ze sobą na wyjazdy związane z treningami i zawodami.

Stłuczenie mięśnia

Jest to uszkodzenie tkanki podskórnej wraz z naczyniami krwionośnymi. Czasem uszkodzeniu może ulec warstwa głęboka mięśni i dochodzi do krwawego wylewu podskórnego, który nie zawsze jest widoczny. Przyczyną urazu jest bezpośrednia siła, działająca podczas uderzenia lub upadku. Jeśli w trakcie urazu mięsień jest napięty – mniej tkanek objętych będzie urazem. Stłuczenie mięśnia jest tym głębsze, im mniej napięty był w trakcie urazu.

 

Naciągnięcie mięśnia

W wyniku nadmiernego naciągnięcia mięśnia dochodzi do zerwania jego włókien, najczęściej w miejscu, w którym mięsień łączy się z tkanką ścięgna lub na brzuścu mięśnia. Jest to uraz, do którego dochodzi na skutek zadziałania siły pośredniej – w przypadku dźwignięcia ciężaru nieproporcjonalnego względem siły danego mięśnia lub jego nagłego, silnego ruchu oraz w rezultacie bezpośredniego uderzenia w mięsień.

 

Naderwanie mięśnia

Ciężko jest wykazać granicę między naciągnięciem a naderwaniem. Przyjmuje się, że naciągnięcie dotyczy niewielkiej grupy włókien mięśniowych. Naderwanie mięśnia jest to z kolei uraz typu średniego, gdzie liczba włókien uszkodzonych jest znaczna. Może tutaj dojść niekiedy do ich całkowitego rozwłóknienia w niektórych miejscach. Ruch w stawie sterowanym przez dany mięsień zazwyczaj jest ograniczony dolegliwościami bólowymi.

 

Rozerwanie mięśnia

Jest to najcięższy uraz mięśnia lub jego ścięgna. Dochodzi do całkowitego rozwłóknienia włókien i przerwania ciągłości tkanki. Ruch w stawie jest niemożliwy. Powstaje duży wylew krwawy i towarzyszy silny ból.

Dowiedz się więcej