Ostrogi piętowe
Ostrogi piętowe
Ostrogi piętowe są dokuczliwą zmianą objawiającą się naroślą w obrębie pięty. Wiąże się często z silnym bólem, który potrafi wręcz unieruchomić osobę cierpiącą. Powodów występowania jest wiele. Może to być na przykład płaskostopie, otyłość, nieodpowiednie obuwie, długotrwałe stanie lub chodzenie po twardym podłożu, ciąża i związana z nią zwiększona masa ciała. Zbyt duży rozmiar obuwia oraz noszenie domowych klapek, wymusza układanie stopy sprzyjające powstawaniu ostrogi piętowej, tak samo może działać źle wyprofilowana wkładka.
Jak leczyć ostrogi piętowe
Przede wszystkim należy usunąć przyczynę – przyjrzeć się obuwiu i dopasować je optymalnie, przeciwdziałać otyłości, ograniczyć ruch (jego nadmiar) mogący być powodem ostrogi – najczęściej u sportowców po zbyt wyczerpujących treningach. Bardzo pomocne są ćwiczenia na przykład rolowanie stopy po twardej butelce, rozciągające mięśnie łydki i rozcięgno podeszwowe.
Objawy ostrogi piętowej
Zapalenie rozcięgna piętowego objawia się bólem pięty. Ból pojawia się najczęściej od strony podeszwy, rzadziej – w tylnej części powierzchni kości. Ból ten może promieniować do palców nóg i mięśni łydki. Objawy te mogą się nasilać wieczorem lub przy dłuższym chodzeniu czy staniu.
Niezależnie od dokuczliwego bólu i napięcia w stopie rozpoczęcie procesu leczenia często jest odwlekane, ponieważ sam ból łączymy po prostu ze zmęczeniem stóp. Jednak z czasem ból podeszwy wzmaga się właśnie podczas odpoczynku. Obserwuje się tzw. bóle początkowe na początku poruszania się, po wypoczynku lub rano, po przebudzeniu.
Bóle mogą się pojawiać nagle lub narastać stopniowo. Często odczuwany jest także ból od razu, w przypadku obciążenia. Chory ma wtedy wrażenie, jakby w piętę wbiło się coś ostrego. Jeśli ból staje się przewlekły, a do tego pojawia się ostroga piętowa, człowiek stara się chodzić na palcach lub stawiać stopę na jej zewnętrznej części, a nie na pięcie.
W związku ze sporym obciążeniem stóp mogą się pojawiać mikrouszkodzenia. W zdrowym organizmie (przede wszystkim u młodych ludzi) urazy goją się błyskawicznie. Jeśli organizm nie nadąża odbudowywać tkanki rozcięgna piętowego, zostaje uruchomiony proces zapalny. Pojawia się obrzęk i ból. Magnetoterapia ma działanie przeciwzapalne i przyspiesza regenerację uszkodzonej tkanki. Dlatego stosując ją możemy skutecznie leczyć zespół ostrogi piętowej. Odpowiednią dawką pola magnetycznego możemy spowolnić procesy degradacyjne i przyspieszyć gojenie uszkodzonej tkanki. Wracamy więc do zdrowia.
Kiedy pojawia się ból pięty, samej „ostrogi” (narośli kostnej) może jeszcze nie być. Ból pojawia się najpierw wskutek reakcji zapalnej w pobliskich tkankach miękkich i procesu degradacji rozcięgna. Na tym etapie zastosowanie magnetoterapii daje błyskawiczne efekty.
Komórki rozcięgna są bogate w wapń, więc w przypadku intensywnego ich obumierania, wapń ten zaczyna się odkładać. Dochodzi do skostnienia obszaru, w którym doszło do procesu zapalnego, i tworzy się struktura kostna, która kształtem przypomina ostrogę. Dlatego właśnie zjawisko to nazywane jest ostrogą piętową. Zabiegi urządzeniem Teslomag możesz prowadzić bez uciążliwych dojazdów do ośrodka zdrowia, bez wychodzenia z domu.
Fizykoterapia w leczeniu ostrogi piętowej
Najskuteczniejszym i najczęstszym zabiegiem fizykalnym w leczeniu ostrogi piętowej jest stosowanie fali uderzeniowej. Jest to zabieg skuteczny, ale bardzo bolesny. Dodatkowo pozostaje w pamięci przy nawrocie choroby – a to niestety zdarza się dosyć często. Niezwykle skuteczna jest magnetoterapia – zwłaszcza, że jest całkowicie bezbolesna i można ją stosować bez wychodzenia z domu. Zgodnie z instrukcją Teslomag należy 30 minutowe zabiegi prowadzić przez 12-20 dni. Jest to jedna z dolegliwości, gdzie efekty są odczuwalne bardzo szybko, czasem już po kilku zabiegach. Ze względu na związane z tym schorzeniem nawroty, terapię należy powtarzać po 3-6 miesiącach nawet bez odczuwalnych wtórnych objawów.
Najlepsze efekty zawsze uzyskać można stosując jak najwięcej metod. Poniżej link do filmu z ćwiczeniami wskazanymi do wykonywania w trakcie leczenia ostrogi piętowej.