Menu

Odleżyny

Odleżyny, inaczej znane jako odparzenia, to uszkodzenia skóry i tkanek miękkich, które powstają na skutek nacisku i tarcia występujących w jednym miejscu przez dłuższy czas. Występują głównie u osób leżących, najczęściej obłożnie chorych, ale także u osób, które mają ograniczoną zdolność do zmieniania pozycji.

Dlaczego powstają odleżyny

Odleżyna powstaje w wyniku miejscowego niedokrwienia, spowodowanego zbyt długim uciskiem na naczynia krwionośne – to jest efekt bezruchu. Efektem tarcia jest pękanie naczyń krwionośnych wywołane przez siły działające ścinająco (stycznie do powierzchni skóry) i powodujące przesuwanie się warstw tkanek po sobie. Na powierzchni skóry pojawia się zasinienie – choć nie było urazu! Stan samej skóry również jest istotny na przykład jej wilgotność.

Odleżyna jest martwicą tkanek, która powstała w wyniku zaburzeń ukrwienia spowodowanych długotrwałym lub powtarzającym się uciskiem wywieranym na ciało. Choć kojarzy się najczęściej z osobami obłożnie chorymi, to jednak powstawać może nawet w ciągu kilku godzin leżenia lub siedzenia.


W celu skutecznego leczenia odleżyn najlepiej stosuj kompleksową terapię, która obejmuje różne metody i techniki. Jedną z metod, która w ostatnich latach zyskała na popularności, jest magnetoterapia. Zastosowanie pola magnetycznego w terapii odleżyn jest coraz bardziej doceniane ze względu na swoją skuteczność i bezpieczeństwo.

Czy wiesz, że możesz terapię polem magnetycznym prowadzić w domu. Wykorzystując do tego profesjonalne urządzenie? Teslomag jest niewielki, prosty w obsłudze i tani. Posiada parametry dużych urządzeń stacjonarnych i jest tak samo skuteczny.

wypowiedź prof. dr hab. M. Posłusznego

Leczenie odleżyn magnetoterapia


Magnetoterapia wykorzystuje pole magnetyczne do pobudzania procesów regeneracyjnych w organizmie. Pole magnetyczne oddziałuje na komórki, stymulując przepływ krwi i limfy oraz zwiększając przemianę materii. W przypadku odleżyn, magnetoterapia może wpływać na proces gojenia ran, przyspieszając go i hamując rozwój ewentualnych infekcji.

Teslomag jest wyrobem medycznym, który w swojej instrukcji wśród zastosowań posiada leczenie odleżyn. Oznacza to, że jego skuteczność została potwierdzona. Dzięki wyjątkowej koncentracji pola magnetycznego – można je aplikować w bardzo precyzyjnie określonym miejscu.

skuteczność magnetoterapii w leczeniu odleżyn


Badania naukowe przeprowadzone na temat skuteczności magnetoterapii w leczeniu odleżyn wykazały pozytywne efekty tej metody. Pacjenci poddawani terapii magnetoterapeutycznej szybciej wykazywali poprawę w gojeniu ran i zmniejszaniu bólu w porównaniu z grupą kontrolną, która nie była poddawana tej terapii. Oczywiście w badaniach pacjenci poddawani są odpowiednio długiej ekspozycji. Aby jednoznacznie określić skuteczność badanej metody, badania prowadzone są zawsze przy odstawieniu wszelkich innych metod. Należy jednak pamiętać, że magnetoterapia powinna być stosowana jako uzupełnienie innych metod leczenia odleżyn, takich jak przewracanie pacjenta, odpowiednie opatrunki, dbanie o higienę, odpowiednie żywienie i unikanie nacisku na dotknięte obszary ciała. Pole magnetyczne będzie też potęgowało działanie innych metod jak zabiegi manualne czy lekarstwa.


Podsumowując, magnetoterapia jest skutecznym narzędziem w leczeniu odleżyn, przyspieszając proces gojenia ran i łagodząc ból. Jednak, aby osiągnąć najlepsze wyniki, ważne jest zastosowanie kompleksowego podejścia do leczenia odleżyn, uwzględniającego różne metody terapeutyczne. Absolutnie koniecznym jest dbanie o higienę chorego miejsca.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zastosowania magnetoterapii, zapraszamy do wysłuchania webinaru. Prowadzimy je krótko, zwięźle i językiem prostym. Niespełna 30 minut a dowiesz się jak magnetoterapia może Ci pomóc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *